Як розрахувати відпускні?

Фото - Як розрахувати відпускні?

Будь початківець бухгалтер рано чи пізно зустрічається з таким поняттям, як нарахування відпускних. З одного боку, питання- як розрахувати відпускні теоретично виглядає досить простим, але на практиці виявляється іноді занадто заплутаним.

За Трудовим кодексом РФ кожна працююча людина має право щорічно йти у відпустку зі збереженням робочого місця і середнього заробітку. Як розрахувати відпускні дні працівнику і, при цьому, мати чіткі інструкції з нарахування цих самих відпускних? Давайте розглянемо найбільш часто зустрічаються ситуації.
Розрахунок відпускних за повний відпрацьований період

Отже, як розрахувати відпускні працівнику, якщо він не хворів, працював цілий рік без прогулів і заробітна плата його не змінювалася?

Загальна формула розрахунку відпускних за повний відпрацьований період зводиться до наступного: середньоденний заробіток потрібно помножити на кількість днів відпустки. Щоб дізнатися середньоденний заробіток, необхідно заробітну плату, нараховану за розрахунковий період, розділити на 352.8 (ця сума складається з кількості місяців, помножене на середньомісячне число днів - 12 * 29.4).

Ваша зарплата становить 20000 рублів, а ваш відпрацьований період складає рівно 1 рік. Виходить, що за рік ви заробили 20 000 * 12 = 240 000 рублів. Потім розраховуємо середньоденний заробіток: 240 000 / (12 * 29,4) = 680.27 рублів / день. Якщо Ваш відпустка становить 28 календарних днів, то сума відпускних буде дорівнює: 680.27 рублів / день * 28 днів = 19047.56 рублів.

На розрахунок середнього заробітку не впливає, чи працює людина шість днів на тиждень чи п'ять. При цьому з розрахункового періоду не виключаються:

 • вихідні;
 • свята;
 • дні короткого місяця лютого.

Якби всі люди працювали за такою схемою, то нарахування відпускних для будь бухгалтерії не становило б особливих труднощів. Але життєві ситуації у кожного свої, і тому розглянемо, як розраховувати відпускні в інших випадках.

Розрахунок відпускних за неповний відпрацьований період

Бувають випадки, коли виникає місяць, відпрацьований співробітником неповністю. Як правильно розрахувати відпускні в цьому випадку? Перш за все, з розрахункового періоду будуть виключені виплачені за цей час суми, і враховані наступні моменти:

 • працівникові був збережений середній заробіток (крім перерв для годування дитини);
 • працівник мав допомога по тимчасовій непрацездатності;
 • працівник мав допомога по вагітності та пологах;
 • працівник не працював через страйк;
 • працівникові мав оплачувані дні для догляду за інвалідами.

Загальна формула розрахунку відпускних за неповний відпрацьований період зводиться до наступного: середньоденний заробіток потрібно помножити на кількість днів відпустки. Щоб дізнатися середньоденний заробіток, необхідно заробітну плату, нараховану за весь розрахунковий період, розділити на кількість календарних днів.

Для того щоб нарахувати кількість календарних днів за розрахунковий період, відпрацьований не повністю, потрібно розмежувати місяці, відпрацьовані повністю, і місяці, відпрацьовані частково. Отже:

 1. В обсязі відпрацьованих місяцях буде працювати формула:

  Кількість повністю відпрацьованих місяців * 29.4

 2. У неповністю відпрацьованих місяцях буде працювати інша формула:

  29,4 розділити на календарне кількість днів місяця, відпрацьованого неповністю (31,30,28 (29)) * відпрацьовану кількість днів місяця, відпрацьованого неповністю

Приклад: Ваша зарплата становить 20000 рублів, а ваш відпрацьований період становить 1 рік (але в лютому Ви хворіли 5 днів і Вам нарахували 14736.84 рублів). Виходить, що за рік ви заробили 20 000 * 11 + 14736.84 = 234 736,84 рублів. Тепер розраховуємо загальну кількість календарних днів: 29,4 * 11 + 29,4 / 28 * (28-5) = 347,55. Потім розраховуємо середньоденний заробіток: 234736, 84 / 347,55 = 675,40 рублів / день. Якщо Ваш відпустка становить 28 календарних днів, то сума відпускних буде дорівнює: 675.40 рублів / день * 28 днів = 18911.20 рублів.

Розрахунок відпускних при звільненні

Бувають ситуації, коли людина звільняється, відпустку йому вже годиться, але він не встиг його відгуляти. Як розрахувати відпускні при звільненні? Для цього необхідно наступне:

 1. Працівник повинен визначитися:
  • чи буде він спочатку отгулівать відпустку, а потім звільнятися (в цьому випадку звільнення проходить в останній день відпустки);
  • чи буде він звільнятися, а за відпустку отримувати грошову компенсацію.
  • Бухгалтер повинен розрахувати кількість невикористаних днів відпустки:
   • дізнатися, скільки днів покладено співробітнику за кожен місяць роботи (загальна кількість днів відпустки розділити на 12 - 28/12 = 2.33);
   • помножити 2.33 на кількість відпрацьованих співробітником місяців (при цьому якщо в останньому місяці днів менше 15, то він не враховується, і навпаки);
   • якщо працівник виходить у відпустку зі звільненням, то отримане число округлюється в більшу сторону, якщо просто звільняється і отримує компенсацію - НЕ округляється).
   • Приклад: Ви працювали 5 місяців і 17 днів, йдете у відпустку зі звільненням. Кількість невикористаних днів відпустки становитиме: 2.33 * 6 = 13.98 = 14 днів.

   • Бухгалтер повинен розрахувати відпускні в грошовому еквіваленті, виходячи з формул, застосованих в наведених вище розрахунках (розрахунок відпускних за повний і неповний відпрацьований період).

   » » Як розрахувати відпускні?