Що таке чай?

Фото - Що таке чай?

Ранок, безумовно, починається з кави. Однак деякі воліють йому чай, тому що по корисності він значною мірою перевершує кави. Отже, що таке чай? Спробуємо відповісти на це питання.

Чай - це напій, що має китайське походження. Проводиться він з висушеного листя чайного дерева. У світі широко відомі два види чаю: індійський і китайський. Давайте докладніше розглянемо, які є чаї.
Китайський чай

Китайський чайний кущ - це рослина, яка радує своїми зеленими листами і взимку, і влітку. У висоту він досягає до 10 метрів. Але якщо його вирощувати в культурних умовах, то вище 1 метра він не буде. Листя цієї рослини блискучі, у формі еліпса, світло-зеленого кольору. Якщо розглядати молоденькі листочки, то можна буде помітити, що вони покриті невеликим пушком. Квітки найчастіше запашні і розташовуються по 4-5 квіток в пазусі. Цвіте рослина в кінці серпня - початку вересня, а плоди повністю дозрівають в листопаді.

Гілки і листя чайного чагарнику вважаються прекрасним лікарською сировиною. Пил і крихти чаю (чайний відсів) також є прекрасним сировиною для вироблення кофеїну і деяких інших препаратів, необхідних для приготування ліків.

Щоб приготувати чай, необхідно відібрати наймолодше листя, або верхівки пагонів. За допомогою спеціальної обробки на фабриках з виробництва чаю з тільки що зрізаних листів чаю отримують чотири види напою: чорний, зелений, жовтий і червоний. Щоб отримати нові сорти чаю, чайне листя піддаються таким процесам, як скручування, ферментація і завяливание. Що міститься в чаї, і чим відрізняються один від одного його сорту?

Склад чаю

Ферментація проводиться за допомогою бродіння і призводить до значних змін в самому складі чаю. Зміст такого елемента, як танін різко знижується, а кількість вітаміну РР в кілька разів збільшується. Кількість ефірних масел зменшується, а інші сполуки стають активними. Самим ферментованим є чорний чай.

Якщо ж говорити про зелений, то він готується зі спеціальних селекційних сортів чайного дерева. Листя, які були зібрані, обов'язково спочатку обробляються парою, а ферментація або завяливание повністю виключаються. При такому виробництві танін втрачається в мінімальних кількостях і тому зелений чай можна сміливо назвати неферментованого.

Якщо ж говорити про жовтий і червоному чаї, то вони є чимось середнім між зеленим і чорним чаєм. Жовтий чай піддається часткової ферментації, а червоний - неповною, таким чином, жовтий більш близький до зеленого чаю, а червоний до чорного.

Чорний чай за обсягом проводиться в набагато більших кількостях, ніж зелений чай. Саме його вважають за краще пити в багатьох країнах Європи, а ось що стосується зеленого, то він є традиційним в країнах Азії.

Історія чаю

Вперше чай, як напій став відомий на Індокитайському півострові, коли така рослина, як чай було виявлено в лісах Південного Китаю. Вже 3000 років тому китайці почали вирощувати чай, як культурна рослина. З Китаю до Японії чай перекочував як традиційний напій, а пізніше голландці стали культивувати цю рослину на острові Ява, а англійці в районі Гімалаїв. Що стосується Європи, то там чайний кущ почали висаджувати в оранжереях тільки в 1763 році.


У нашій країні перша згадка про чай зустрічається в 1567 році, коли цареві було розказано від отаманів козачого війська, які приїхали з Китаю, про чужоземному рослині. А в 1638 році, царський посол привіз з Монголії в подарунок чай, який дуже сподобався Олексію Михайловичу. Таким чином, в 1818 році на території Криму висадили перші плантації чаю, який безпосередньо поставлявся до царського двору.

У період СРСР щорічно на території країни вироблялося не менше 100 тисяч тонн цього чудового напою. Основне місце обробітку цієї культури - територія Грузії, Краснодарського краю і Азербайджан.

Сьогодні чай експортують з Індії, Китаю, Шрі-Ланки.

Види чаю

Перший різновид того, які є чаї - це байховий. Його можна розділити на крупнолистовой, гранульований і мелколістової. Найкращим прийнято вважати крупнолистовой, тому що чайний лист зберігає всі свої цілющі і смакові якості, так як залишається цілим. Безумовно, якість мелколістової чаю трохи нижче. Гранульований же чай набагато міцніше, але в значній мірі позбавлений корисних і ароматичних властивостей.

Чай в пакетах - це другий різновид чаїв, що зустрічаються сьогодні в магазинах. Для того щоб його виготовити, беруться самі дрібні чайні листи. Саме вони і додають насиченість і основні смакові якості чаю. Однак пакетик краде міцність напою, тому для пакетування використовуються самі міцні сорти.

Ще один вид чаїв - це ароматизовані. Для їх виробництва беруться ті сорти, які володіють найбільш яскраво вираженими ароматичними властивостями. У рідкісних випадках чаї ароматизують за допомогою натуральних добавок, таких як сухофрукти або квітки. Однак найкраще ароматизувати за допомогою ефірних масел рослин. Наприклад, таким способом виробляють чай з бергамотом.

Найвідоміший у світі сорт чаю з м'яким і насиченим смаком - це «Принцеса Нурі». Чайні рослини цього напою виростають на острові Шрі-Ланка. Перед виробництвом рослина проходить ретельну перевірку на якість, запах і колір. Про якість чаю свідчить зображення на упаковці у вигляді «лева з мечем». Воно є сертифікатом якості продукції.

Чай «Принцеса Нурі» проводиться як гранульованим, так і великолистовим.

Чай, народившись на плантаціях Китаю та Індонезії, сьогодні став традиційним напоєм навіть у далекій Росії. Щовечора безліч російських сімей проводять за чашкою ароматного чаю. Такі посиденьки стали традиційними.

Таким чином, перш ніж купувати такий напій, як чай, необхідно прочитати на упаковці, що є в чаї і з чого він складається. Тільки тоді ви зможете насолодитися прекрасним смаком цього напою.


» » Що таке чай?