Що читати дітям?

Фото - Що читати дітям?

Вибір книги в першу чергу залежить від віку читача, тому давайте подивимося, що читати дітям, коли вони проходять той чи інший етап свого розвитку ...
Що читати дітям від 0 до 2 років

На цьому етапі книги повинні містити багато картинок і мало тексту. Підійдуть прості російські народні казки: "Колобок", "Курочка-Ряба", "Ріпка", "Теремок". У цих казках просту мову, а так само багато рим і повторів, які дитина легко запам'ятовує. Добре розповідати дитині потешки, прості віршики, лічилки ("Сорока- ворона кашу варила ...", "Петушок- півник, золотий гребінець ..."). Малюкові в цьому віці будуть цікаві інтерактивні книжки, яких зараз випускається величезна кількість. У таких книжках використовуються різні звукові і тактильні ефекти, вони оснащені лампочками, зроблені з різних матеріалів - все це простимулює раніше розвиток дитини.

Що читати дітям від 2 до 3 років

В цілому література залишається та ж, але вірші можна взяти складніше, наприклад твори Агнії Барто ("Іграшки", "Хто як кричить ..."). Читайте вірші і казки по багато разів, діти люблять слухати те, що їм знайоме. Дайте можливість дитині розповісти вірш або казку самому, використовуючи опорні картинки. При читанні важливо звертати увагу не тільки на розвиток мовних навичок, а й на встановлення і підтримання емоційного контакту з малюком. У цьому вам допоможе використання пальчикових ігор, супроводжуваних віршами ("хлопчик-мізинчик, де ти був ...", "ладушки, ладушки ...") і потешек, які супроводжуються певними рухами ("ведмедик клишоногий по лісу йде ... ") Ці вправи хороші ще тим, що вони стимулюють у дитини таку важливу функцію як наслідування - адже саме завдяки їй дитина вчитися говорити.

Що читати дітям від 3 до 4 років

У цьому віці по раніше важлива наочність, дитина ще мала, але книги стають трохи довше, відносини між героями - складніше. Читайте маляті вірші Самуїла Маршака ("Пудель", "Вусатий - смугастий") і Корнія Чуковського ("Телефон", "Айболить", "Федорино Горе", "Мойдодир") і російські казки про тварин ("Вовк і семеро козенят", "Журавель і лисиця", "Маша і ведмідь" та ін.)

Що читати дітям від 4 до 5 років

Словниковий запас дитини вже досить великий і вибір літератури досить широкий. Краще читати казки, де немає нічого страшного, що лякає. Історії повинні мати хороший кінець - це подарує дитині відчуття надійності, позбавить від страхів. Тому чарівні казки краще залишити на боле пізній період. Рекомендовані твори на цей період: розповіді Носова, Ліліан Муур "Крихітка Єнот", вірші та байки Сергія Михалкова.

Що читати дітям від 5 до 6 років

Вибирайте книги з більш складною сюжетною лінією, довгими діалогами, з'являються описи природи, людей, предметів. Спонукайте дитину розповісти або переказувати казки своїми словами - це дуже допоможе в розвитку мови і пам'яті. Можна включити чарівні казки-твори Шарля Перро, братів Грімм, казки народів світу в дитячому викладі. Виходите з здібностей дитини та рівня його розвитку.


Коли обговорюєте з дитиною твір, звертайте увагу на взаємини героїв, їх особистісні якості, але на простому для дитини мові (вовк - злий, плохой- фея - добра, хороша).

Що читати дітям від 6 до 7 років

Дитина впритул підходить до етапу, коли він сам починає читати. Не так важливо, коли саме це станеться - в 6, в 7, або навіть в 8 років. Важливо сформувати у дитини правильне ставлення до читання, не відбити у дитини бажання читати. Тому не перевтомлюйте дитини, а тим більше не змушуйте його читати! Зацікавте його читанням, відкрийте двері в захоплюючий світ книг, пригод і чарівництва! Коли дитина зможе читати сам, він із задоволенням буде перечитувати казки і вірші, які ви читали йому колись, і які він полюбив. Можливо, перечитавши їх, дитина відкриє для себе щось нове!

Рекомендована література на цей період:

 • Російські чарівні казки: "Сівка-бурка", "Фініст Ясний сокіл", "Морозко", "Царівна-жаба" та ін.
 • Арабські: "Чарівна лампа Аладіна", "Синдбад Мореплавець", казки тисячі і однієї ночі ...
 • А.Толстой "Золотий Ключик або пригоди Буратіно", Микола Носов "Пригоди Незнайка та його друзів".
 • Cказки Г.Х. Андерсена і т.д.

Що читати дітям від 7 до 8 років

У цей період трапляється важливе подія- дитина йде в школу. Тому дитина читає так само ту літературу, яку наказує йому шкільна програма. На уроках літератури вчителі прищеплюють дітям любов до читання, знайомлять з прозою та поезією російських і зарубіжних авторів. Діти вже самостійно здатні вибирати книги, які їм цікаві. Батькам теж необхідно брати участь у формуванні літературних смаків дітей. Орієнтовна література:

 • твори Бажова.
 • Е.Т.А. Гофман "Лускунчик і Мишачий король".
 • Алан Мілн «Вінні Пух і всі, всі, всі".
 • С. Аксаков "Аленький цветочек", Р. Кіплінг "Мауглі".

Що читати дітям від 8 до 9 років

Нові інтереси дитини впливають і на вибір літератури. Твори мають велику довжину, структура їх складна. Герої книг стають перед моральним вибором. Дитина робить цей вибір разом з ними. Батькам потрібно пояснити, чи правильно чинить герой в тій чи іншій ситуації і чому він так чинить. При обговоренні книги потрібно дати дитині висловитися, уважно вислухати його, не нав'язуючи своєї думки. Дитина навчитися правильно формулювати свої думки, аргументувати свою точку зору. Література:

 • Сельма Лагерлеф "Чудова подорож Нільса з дикими гусьми".
 • Льюїс Керролл "Пригоди Аліси в Країні чудес. Аліса в Задзеркаллі".

Що читати дітям від 9 до 10 років

У цьому віці дитині цікава література, де присутній конфлікт, а сюжет складний. У книгах присутні роздуми автора і героїв, розгорнуті описи природи, а так само почуттів і переживань героїв. Ситуація показана не однозначно, а з позицій різних героїв. Ці книги складні для розуміння, тому краще читати їх разом з дитиною, навіть якщо він відмінно читає сам. Література:

 • Антоній Погорєльський "Чорна курка, або Підземні жителі".
 • Віталій Губарєв "Королівство кривих дзеркал".

» » Що читати дітям?