Що таке казка?

Фото - Що таке казка?

«У тридев'ятому царстві, в тридесятому державі ...». Напевно, кожен з нас в дитинстві засинав під тихий голос батьків, який читав або розповідав казки про прекрасних принцес, хоробрих принців і злісних чудовиськ. І точно так само кожен з нас буде читати подібні казки своїм діткам. А що таке казка, і для чого вона потрібна?

В першу чергу, казка - це жанр літературної творчості з утановка на вигадку. Причому казка може бути як усної, так і письмової. Головною особливістю казки є те, що це завжди вигадана історія зі щасливим кінцем, де добро перемагає зло. Казки бувають авторськими (складені опредленнним автором) і народні (складені багатьма людьми). Існує також відома класифікація казок за їх змістом:

  • Казки чарівні. У них розкриваються найкращі людські якості, герої романтичні. У такій казці обов'язково є центральний позитивний герой, його помічники та чарівні предмети. Герої чарівних казок борються зі злом і несправедливістю в ім'я добра і любові. В якості прикладів можна навести російські народні казки про Івана-дурня.
  • Казки про тварин. Тут постійні персонажі - це тварини (лисиця, вовк, ведмідь, заєць і т.д.). Тварини взаємодіють, кожен з них уособлює те чи інше людська якість, наприклад, кіт - розумний, лисиця - хитра, ведмідь - сильний. Приклади: "Теремок", "Ріпка", "Колобок".
  • Соціально-побутові казки - ілюструють реальне життя, герої показані з точки зору їх соціального стану, висміюються негативні людські якості. Кращими якостями в таких казках володіють люди з народу, які, як правило, виявляються розумнішими і хітреее представників високого соціального статусу (панів, попів). Ці казки - сатиричні, в них багато гумору і каламбуру. Приклади соціально-побутових казок: "Шемякін суд", "Каша з сокири". "Пан і тесля", "Мужик і поп".Чим оповідь відрізняється від казки

Основна відмінність оповіді від казки в тому, що в оповіді є оповідач, і цей оповідач не є автором історії. Крім того, героями оповіді найчастіше є реально існували люди, хоча в оповідь і додається багато нових вигаданих деталей.

Ніж міф відрізняється від казки

Міф - це оповідь про життя, побут, традиції та особливості народу, який в міфі описується. Міфи завжди пов'язані з релігією, в них присутні боги і напівбоги. У казках героями можуть бути звичайні люди, такі ж, як ми з вами.

Для чого потрібні казки

У чому сенс казки? Призначення казки - вчити дітей відрізняти хороше від поганого, добро від зла, кмітливість від дурості. І треба сказати, зі своїм завданням казка справляється блискуче.

Крім того, казка допомагає дітям розвивати фантазію. Адже найчастіше батьки розповідають чарівні історії без використання картинок, а значить, дитині потрібно самому уявити, як саме виглядала прекрасна принцеса або кошлате чудовисько.

Чого навчають казки? Казка вчить не впадати в розпач у важкі хвилини і завжди долати труднощі. Адже головний герой у казках завжди береться за виконання нездійсненних завдань, за вирішення неймовірних загадок.


Казка вчить тому, як важливо кожній людині мати друзів. І тому, що якщо ти не кинеш друга в біді, то і він допоможе тобі в скрутну хвилину.

Казка вчить не судити про людей за їх зовнішнім виглядом. Адже в них будь-яка жаба легко може виявитися прекрасної дівчиною, а чудовисько - зачарованим принцом.

Казка вчить слухатися батьків. Адже син чи дочка, що виконують доручення батюшки та матушки в казках, завжди виявляється в більш вдалою позиції, ніж їх недбайливі брати і сестри.

Найчастіше казка вчить і патріотизму. Адже не дарма лицарі з такою готовністю кидаються захищати рідну землю від іноземних загарбників.

І нарешті, казка вчить нас проявляти кмітливість, не поспішати з рішенням того чи іншого завдання, обмірковувати свої рішення.

Читати казки корисно не тільки в дитинстві. Виростаючи, ми частенько забуваємо, що в кінці добро завжди перемагає зло, що будь-які труднощі переборні, що прекрасний принц на білому коні вже шукає свою принцесу, а та смиренно чекає його. Тому читайте казки. Розповідайте їх своїм дітям, придумуйте разом нові сюжети, супроводжуйте їх грою в ляльки чи малюванням. Адже подарувати собі і своїй дитині трохи гарного настрою перед сном дуже просто!


» » Що таке казка?