Що таке вітаміни?

Фото - Що таке вітаміни?

Про користь вітамінів для здоров'я людини ми чуємо і читаємо майже щодня. Більш того, наявність конкретних захворювань нерідко пов'язується з нестачею в організмі певного вітаміну. Чим же так важливі ці речовини в нашому житті?

У даній статті ми розповімо, що таке вітаміни і які функції вони виконують.
Основне визначення і класифікація вітамінів

Вітаміни являють собою органічні сполуки, що володіють високою біологічною активністю. Вони надходять в організм людини разом з їжею і не синтезуються в ньому. Крім того, вони входять до складу різних гормонів та ферментів, які нормалізують обмінні процеси організму і виступають активними біологічними каталізаторами.

Усі вітаміни в залежності від поширення в продуктах і хімічних властивостей діляться на водорозчинні та жиророзчинні. До водорозчинних вітамінів належать вітамін С, або аскорбінова кислота, і вітаміни групи В. А до жиророзчинних належать вітаміни А, або ретинол, вітаміни Е, К і D.

Функції вітамінів в організмі людини

Аскорбінова кислота, або вітамін С, виступає антиоксидантом, необхідним для нормального росту тканин і правильного функціонування надниркової залози. Він захищає організм від інфекцій і сприяє зміцненню імунної системи. Крім того, аскорбінова кислота знижує рівень холестерину і перешкоджає розвитку атеросклерозу. Вона міститься переважно в різних фруктах і овочах. Високо вміст вітаміну С в плодах шипшини, в капусті, картоплі, яблуках і апельсинах, шпинаті.

Вітаміни групи В поділяються на такі види:

  • Тіамін або вітамін В1 - бере участь у вуглеводному обміні і нормалізує роботу шлунка, усуває проблеми росту. Він міститься в різних крупах, у печінці, квасолі, свинині.
  • Рибофлавін або вітамін В2 - також бере участь у вуглеводному обміні організму і в процесах метаболізму жирів і білків. Міститься в молочних продуктах, м'ясі та в зелених овочах.
  • Піридоксин або вітамін В6 - бере участь у метаболізмі певних жирів і в синтезі білка. Він застосовується при побудові нервових тканин. Піридоксин міститься в пшеничному борошні, м'ясі, дріжджах і різних крупах.
  • Ціанокобаламін або вітамін В12 - потрібен людині для правильного функціонування травних процесів. Він також надає благотворний вплив на нервову систему і сприяє нормальному росту. Міститься вітамін В12 в деяких молочних продуктах, в рибі та м'ясі.

Вітамін А, або ретинол, активізує різні імунні процеси, робить позитивний вплив на зір, формування кісток і зубів. Він міститься в моркві, шипшині, яєчному жовтку, печінці, сирі, абрикосах.

Вітамін Е знижує ризик розвитку різних серцево-судинних і онкологічних захворювань. Він зміцнює імунну систему і прискорює процес загоєння ран і опіків. Вітамін Е міститься в горіхах, печінці, рослинних маслах і листових овочах.

Вітамін К бере участь у виробленні кісткового протеїну і покращує згортання крові. Високо його вміст у злакових, бобових, буряках, молочних продуктах, яйцях, капусті.

Вітамін D необхідний організму людини для нормального витрачання фосфору і кальцію. Він також бере участь у процесах росту кісток і зубів. Вітамін D міститься в ікрі і риб'ячому жирі, а також в яйцях, сметані та вершках.

Вам буде корисна також наша стаття Що впливає на зростання.


» » Що таке вітаміни?