Що таке емпатія?

Фото - Що таке емпатія?

Слово «емпатія» має грецьке походження, воно походить від слова «empatheia», що позначає співпереживання. У сучасній психології емпатією називають здатність людини на несвідомому рівні розуміти почуття і думки співрозмовника, співпереживати йому, вміти бачити ситуацію з точки зору іншої людини, сприймати його емоційний стан.
Визначення емпатії

Вперше визначення, що таке емпатія, було введено американським психологом Едвардом Тітчнером, цим поняттям він позначив внутрішню активність, засновану на інтуїтивному розумінні емоційного стану іншої людини.

Якщо розкласти це визначення на складові, то можна виділити наступні властивості, характерні для людини, що володіє високим рівнем емпатії:

  • Інтуїтивне знання про почуттях, думках, внутрішньому стані іншої людини,
  • Співпереживання і переживання східних емоцій з емоціями співрозмовника,
  • Вміння прийняти чужу точку зору, приміряти на себе роль іншої людини, активний пошук вихід зі складної ситуації саме з позиції іншої людини,
  • Емоційна реакція орієнтована на почуття іншої людини,
  • Крім того, емпатії демонструють здатність сприймати не тільки почуття і думки інших людей і співпереживати їм, але також і високу ступінь співпереживання кіно і літературним героям. Як правило, ступінь емпатії зростає з придбанням життєвого досвіду.

Коли проявляється емпатія

Діагностика емпатії можлива вже в самому ранньому дитинстві. Деякі немовлята заливаються плачем, якщо чує плач стороннього дитини на вулиці, активно реагує на емоційний стан матері та інших домочадців. Приміром, вередує без причини, якщо в родині хтось перебуває в пригніченому стані, причому у нього можуть спостерігатися і вторинні ознаки співпереживання, наприклад, прискорене серцебиття і т.д.

Чи є вродженим або набутим таке почуття як емпатія в психології однозначної відповіді немає. Однак за результатами спостереження, емпатії частіше виростають у сім'ях, де панує тепла атмосфера, і де батьки звертають достатню увагу на те, яким чином їх власний емоційний стан позначається на оточуючих, в тому числі, і на власних дітях.

Рівні емпатії


У психології існує безліч тестів, що дозволяють визначити рівень емпатії, якою володіє конкретна людина.

  • Підвищений рівень емпатії характеризується болісно вираженим почуттям співпереживання. Людина просто втрачає здатність відокремлювати власні проблеми і почуття від почуттів і проблем в тій чи іншій мірі близьких йому людей. Таку емпатію психологи називають афективної. Нерідко емпатії афективного типу мають зайвої душевної ранимістю, вразливістю, страждають необгрунтованим почуттям провини.
  • Високий рівень емпатії. У цьому випадку люди зазвичай дуже чутливі до потреб і проблем оточуючих, вони відносяться до решти з непідробним інтересом, легко знаходять спільну мову практично з усіма, делікатні, намагаються нікого не зачепити і не образити і в теж час самі легко переносять критику. Поняття емпатії, в її позитивному сенсі, визначають саме особливості людей цього рівня.
  • Нормальний рівень емпатії характерний для більшості людей. Як правило, він здатні зрозуміти думки і почуття більшості людей, але співпереживання демонструють тільки по відношенню до своїх близьких. Власні емоційні прояви зазвичай контролюють, намагаючись «розкриватися» перед малознайомими або сторонніми людьми.
  • Низький рівень емпатії характерний тим, що людина відчуває труднощі при будь-яких контактах з оточуючими. Антіемпат не розуміє людей, не здатний прийняти позицію іншого або подивитися на проблему з чужої точки зору. Вчинки інших людей, засновані на емоціях, часто здається йому абсолютно безглуздими і не раціональними. Здатності до співпереживання дуже низькі.

Розвиток емпатії

Емпатія - це не результат інтелектуального зусилля. Це явище лежить швидше в області інтуїції. Деякі психологи вважають, що емпатія - властивість вроджене, і слабшає або збільшується лише в залежності від особистого життєвого досвіду людини. Але в теж час, існують і спеціальні тренінги, що допомагають навчиться більш точно сприймати стан іншої людини і налаштовуватися на одну емоційну хвилю.

У розвитку емпатії велику роль відіграє процес самопізнання, коли людина вчиться розуміти себе самого, контролювати власні думки і почуття, йому стають зрозуміліше думки і почуття інших людей.

Психологи також рекомендують копіювати міміку інших людей, жести, голос. Вважається, що таким чином ви вживатися в роль, на хвилинку стаєте тією людиною, яку ви хочете зрозуміти. Адже практично всі великі драматичні актори володіють високим рівнем емпатії.


» » Що таке емпатія?