Що таке шум?

Фото - Що таке шум?

Слово "шум" має кілька значень. У загальному значенні воно означає якісь звуки, що злилися в єдине нерозбірливе ціле (наприклад, шум за стіною, шум від машини). Також шум - це звук з неясно вираженою тональністю. Таке значення, наприклад, використовується в медицині (шум у серці). У переносному значенні слово може позначати суєту, гам.

Таким чином, шум - поняття відносне, будь-який звук, по суті, може нести корисну інформацію, а може сприйматися як шум. Однак у науки є суворе визначення, згідно з яким шум - це безладні коливання фізичного характеру, відмінною рисою яких є складність їх тимчасової і спектральної структури. Давайте розберемо, що таке шум в останньому ключі.
Класифікації шуму

Шум - це коливальний процес, сукупність звуків різної частоти і сили. Шум класифікують за спектральним і тимчасовим характеристикам, а крім того, по смузі частот, яку він "займає". Відповідно, шум буває низько-, середньо-і високочастотним, постійним і непостійним, а також широкосмуговим і тональним.

В окрему категорію виносять білий шум. Білий шум характеризується рівномірним розподілом його спектральних складових у всій смузі частот.

Вищенаведені класифікації, звичайно, є науковими і швидше цікаві вченим, а що ж стосується сприйняття шуму звичайною людиною, для нього важливіше природа виникнення шуму. У цьому відношенні шум підрозділяється на механічний, аеродинамічний, гідравлічний і електромагнітний.

Сила звуку шуму

Крім того, для людини важлива сила звуку шуму. Вона визначається в децибелах. Так, звичайна розмова характеризується силою звуку в 40-45 дБ, шум на вулиці - 50-60 Дб, сила звуку на фабриках, як правило, коливається в діапазонах 70-110 дБ.

Вплив шуму на людину

У сучасному світі нас оточує величезна кількість джерел шуму, і важливо розуміти, що занадто сильний шум негативно позначається як на психічному, так і на фізичному стані людини. Багато хто чув словосполучення "шум у вухах" і багато випробовували цей ефект на собі, він завжди виникає в голові, коли після довгої ночі в клубі виходиш на тиху ранкову вулицю.

Рівень звукового тиску на різних об'єктах (виробництво, житловий будинок, дворова територія і т.д.) визначено санітарними нормами, а за їх порушення встановлено різного роду адміністративні покарання.

Читайте також:


» » Що таке шум?