Що таке балада?

Фото - Що таке балада?

Давайте розберемося в тому, що таке балада і звідки з'явилося це слово. Слово «балада» прийшло до нас з італійської мови ("ballare" - "танцювати"). Так в старовину називалися танцювальні пісні.

Балади писалися у віршованій формі, куплетів було багато, і виконували їх під який-небудь інструмент. З часом, коли під баладу перестали танцювати, вона стала носити серйозний, епічний зміст.
Що таке балада в літературі

У Середні століття балади перетворилися на пісні з побутовою тематикою, в яких розповідалося про подвиги лицарів, набігах розбійників, історичних воїнів або будь-яких інших подіях, що стосуються життя людей. Основою всіх балад є конфлікт. Він міг виникнути між батьками і дітьми, між дівчиною і хлопцем, на грунті соціальної нерівності, навали ворогів.

Емоційний вплив балад в літературі засноване на тому, що трагічний конфлікт між життям і смертю допомагає зрозуміти й оцінити сенс буття.

У XVII і XVIII століттях балада практично перестала існувати як літературний жанр, тому що в цей період часу на сценах класичних театрів ставилися міфологічні п'єси або п'єси про героїв давньої історії. Все це було далеко від народу і його побуту, а головним змістом балад був народ.

Такі відомі автори, як Мольєр і Буало, вважали баладу чимось застарілим. Тим не менш, у Франції в цей же час Лафонтен і Дезульер продовжували писати балади.

У XIX столітті балада постала знову в літературному і в музичному мистецтві. Вона стала поетичним жанром і отримала нове звучання в творах Жуковського (сучасники прозвали його «балладнік»), а також Пушкіна і Лермонтова, Гете і Гейне, Міцкевича.

Що таке балада в музиці


Цікаво, що коли королівська опера від своєї непомірної серйозності й умовності стала курйозної, композитори Дж. Пепуш і Дж. Гей заради жарту створили замість арій і складних композицій прості балади. Назвали вони свій твір «Оперою жебраків» (1728), вона так і відома, як «баладна опера».

Як і поети, до неї потягнулися й композитори. Вони використовували тексти і особливості балад у своїх творах, таких як:

  • «Лісовий цар» Шуберта;
  • «Забутий» Мусоргського;
  • «Нічний огляд» Глінки.

Композитори намагалися передати такий же образотворчий сюжет балад в музиці, як і в літературі. Наприклад, ритм швидкої скачки в баладі «Лісовий цар» Шуберта.

У XX столітті радянські композитори теж часто писали балади для хору та інструментів.

Наприклад, ви, напевно, знаєте такі твори як:

  • «На полі Куликовому», і «Балада про солдата» В. П. Соловйова-Сєдого;
  • Балада «Витязь» Ю. А. Шапоріна;
  • драматичні балади Н. П. Ракова.

У наш час у сучасній музиці також використовують ліричні балади.


» » Що таке балада?