Чи можна змінити прізвище?

Фото - Чи можна змінити прізвище?

У певних життєвих ситуаціях людина замислюється про зміну прізвища. Причин для цього може бути багато: реєстрація шлюбу, розлучення, не подобається звучання або просто хочеться мати прізвищем, яка подобається. Крім цього, деякі люди хочуть бачити в паспорті інше ім'я та по батькові.

Чи можна змінити прізвище? В законодавстві Російської Федерації говориться, що так, якщо громадянин досяг чотирнадцятирічного віку. Для цього необхідно здійснити ряд дій.
Як поміняти прізвище?

Доведеться звернутися до органів РАГСу за місцем проживання або прописки. Саме там вирішують подібні питання. Потрібно буде скласти заяву в певній формі та прикласти до нього документи:

  • Своє свідоцтво про народження;
  • Свідоцтво про шлюб, якщо людина складається у ньому;
  • Свідоцтво про розірвання шлюбу, якщо прізвище хочеться змінити унаслідок розлучення;
  • Свідоцтва народження наявних дітей, які не досягли вісімнадцяти років.

Результат буде відомий через місяць. При позитивному результаті справи співробітники РАГСу видадуть на руки свідоцтво про зміну прізвища. На підставі цього документа будуть внесені зміни в дані актів цивільного стану. Крім цього, потрібно буде заплатити держмито в розмірі однієї тисячі рублів.

Потім слід звернутися в паспортний стіл і написати заяву про зміну паспорта. До нього додаються: дві фотографії, свідоцтво про наявному шлюбі або його розірвання, дані про дітей до чотирнадцяти років, військовий квиток, закордонний паспорт. Після паспорта необхідно подбати про зміну медичного полісу, СНІЛС, ІПН, водійських прав. Труднощі можуть виникнути із заміною диплома, трудової книжки, так як їх міняють неохоче і тільки на місці отримання.

Чи можна змінити прізвище дитині до 14 років?

Прізвище можна змінити не тільки дорослій людині, але і дитині до чотирнадцяти років. У Сімейному кодексі РФ сказано, що дитині буде присвоєна інше прізвище, якщо є письмова згода кожного батька. Якщо дитині вже виповнилося десять і більше років, то потрібно обов'язково отримати і його згоду.


Мати може поміняти прізвище дитини на свою без згоди батька, якщо він

  • не бере участі в вихованні сина чи дочки,
  • не проявляє інтересу до дитини,
  • невідомо, де знаходиться.

Це ж правило діє у випадку невстановленого батьківства, коли в свідоцтві про народження у дитини у відповідній графі стоїть прочерк. Батько або мати, позбавлені батьківських прав, також не бере участі в рішенні про зміну прізвища дитиною до 14 років.

Чи можна змінити прізвище дитині 14-18 років?

Чотирнадцятирічний громадянин теж має право звернутися з заяву до органів РАЦСу про зміну прізвища. У такому випадку потрібна згода двох батьків. Якщо хтось із них позбавлений батьківських прав на доньку чи сина, то його думка не буде враховуватися.

Усиновлена дитина може взяти собі прізвище нових батьків, тільки з наявністю його і їх повної згоди. Якщо опікун не має батьківських прав з яких-небудь причин, то зміни прізвища добитися не вийде.

Іноді потрібно дізнатися, чи можна міняти прізвище дитини 14-18 років, якщо батьківство не встановлено. У законі сказано, що можна, за відсутності у свідоцтві народження інформації про батька. Якщо батьки не розписані, то мати має право дати дитині своє прізвище.

Додаткову інформацію можна дізнатися у статтях:


» » Чи можна змінити прізвище?