Які очі будуть у дитини?

Фото - Які очі будуть у дитини?


Наші очі, як кажуть, є дзеркалом душі. Вони повною мірою висловлюють наші переживання, радості, таємниці і бажання. Здавна, з кольором очей, їх власнику приписували особливі можливості. Так, у середньовіччі, жінку з зеленими очима, могли попросту відправити на вогнище, в обвинувачення за чаклунство. Та й нині, красуні з карими очима, іноді за спиною чують шепіт «очі в неї погані, наврочити може». Уявити можна, скільки сімей розпалося через те, що у карооких батьків народився синьоокий дитина. Але така наука як генетика, розставила все на свої місця.

Так, які очі будуть у дитини? Уявіть ситуацію, народжується дитина, з блакитними очима, а до 4 років, під впливом сонячного світла, очі набувають інший колір. Передбачити, можливо, буде складно, але зате, можливо пояснення появи на світ "білих ворон".
Генетика

А тепер трохи про генетику. Існують поняття рецесивного і домінантного генів, які впливають на те, який колір очей у дитини буде. Так рецесивний ген - це генетична інформація, яка пригнічується під впливом домінантного гена, і не проявляється у фенотипі. Прояв ознак рецесивного гена можливо тільки в тому випадку, якщо він знаходитися в парі з таким же рецесивним геном.

Якщо рецесивний ген перебувати в парі з домінантним, то він не проявляється, так як домінантний ген його пригнічує. Якості, які визначені рецесивним геном, можуть виявитися у фенотипі нащадків, тільки якщо він знаходитися в парі з певним рецесивним геном, тобто, якщо цей рецесивний ген присутній в обох батьків. Візьмемо за приклад поєднання батьків татарина чоловіки і російської жінки, і чому виходить татарин дитина, а не комбінація обох батьків. Можна звернути увагу на домінантні і рецесивні ознаки очей:

Домінантні ознакиРецесивні ознаки
Великі очімаленькі очі
тип розрізу очей - прямийтип розрізу очей - косою
монголоїдний вид очей  європеоїдний вид очей
верхню повіку нависаєнормальне верхню повіку 
вії довгі вії короткі
схильність до короткозоростінормально
схильність до далекозоростінормально
схильність до астигматизмунормально
карі і зелені очі  сірі або блакитні очі
куряча сліпотанормально

Визначення кольору очей

Ви можете запитати: а як же визначити колір очей дитини, якщо у обох батьків присутні однакові як рецесивні, так і домінантні гени? Все дуже просто, генетика давно зробила це за вас! За допомогою спеціальної таблички, можна подивитися ймовірність того, які очі будуть у вашої дитини:

  • Якщо обоє батьків мають карі очі - шанс на карі очі у дитини становить 75%, на зелені 18.75%, і на блакитні 6.25%
  • Якщо один з батьків зеленоокий, а другий має карі очі - шанс на карі очі у дитини складає 50%, на зелені 37.5%, на блакитні очі 12.5%
  • Якщо в одного з батьків блакитні очі, а в іншого карі, то дитина буде мати або карі або сині очі з рівності в 50%, причому поява дитини з зеленими очима практично неможливо. За винятком деяких генетичних факторів.
  • Якщо у обох батьків зелені очі - шанс дитини на зелені очі дорівнює 75%, ймовірність того що він буде синьооким 25%, ну а ймовірність на карі очі мізерно мала, але вона все таки є.
  • Якщо в одного з батьків зелені очі, а в іншого блакитні, то шанси дитини бути або зеленооким, або блакитнооким дорівнюють 50 на 50%, без присутності ймовірності на карі очі.
  • Ну а пари батьків мають у обох блакитні очі, з імовірністю 99% справлять блакитноокого дитини, і з імовірністю 1% - зеленоокого.

Іноді, досить рідко зустрічаються рідкісні кольору очей, такі як чорно-жовті, або зміїні, сіро-каре-зелені, або райдужні, а ось рідкісне генетичне явище - гетерохромія, дозволяє народитися на світ людині з абсолютно різними очима. Також колір очей може змінюватися у разі деяких захворювань, або дитячих травм.

Ну і нарешті, висновок. В принципі, колір очей батьків і дітей повинен збігатися, але якщо трапиться інакше, не варто нервувати і звинувачувати когось у зраді, можливо, у вас присутні домінантні або рецесивні гени, про які ви навіть не підозрюєте!


» » Які очі будуть у дитини?