Що таке епос?

Фото - Що таке епос?

Епос - це поняття, яке визначає і літературний жанр (синонім - билина), і один з трьох літературних родів (епос, лірика і драма). Відмінність родів літератури і жанрів в тому, що пологи об'єднують в собі різні жанри, поняття "рід" набагато ширше поняття "жанр". Тому є дві відповіді на питання про те, що таке епос.

Епос як рід літератури включає в себе жанри:

  • великі (епопея, роман, роман-епопея, поема-епопея),
  • середні (повість),
  • малі (оповідання, нарис, новела).

Епос дуже змістовний, він розповідає про особливості суспільства (традиції, звичаї, стосунки, уклад, цінності, почуття) тієї чи іншої епохи.

А на відміну від лірики і драми, епос представляє нам реалістичні картини, які пишуться "голосом за сценою", тобто, автор сам ніяк не бере участь у цих заходах, він лише оповідає. Але, залишаючись "за лаштунками", він формує ставлення до оповідач, і ми дивимося на події його очима.

Епос як жанр виник в далекому минулому і в різних народах для оспівування хоробрості героїв, їх досягнень і завоювань.


На Русі епічні пісні називали "старинами", в сучасній же російській мові фольклорист І. Сахаров став називати їх билинами. Взяв він це назви з епосу "Слово о полку Ігоревім". Це говорить ще про одну особливість епосу (билини) як жанру - про достовірність. Звичайно, про повну достовірності викладеного в билинах говорити не можна, але для тих, в чиї часи ці билини народжувалися, вони були правдиві. Вони оспівували героїзм і силу своїх героїв, їх доблесть і завоювання. Ось що таке героїчний епос.
Російські епоси

Одним з найбільш знаменитих епосів на Русі є вищезгадане "Слово о полку Ігоревім". Цей твір розповідає нам не тільки про побут народів Русі та відносинах між племенами, містами, князями, але і являє нам важливі історичні факти, реально відбулися. Воно свідчить про релігійний стан Русі в 12 столітті, показує у всьому колориті переломний період.

Відомо ще багато билин: "Повість про Сухань", "Гісторія про київський богатиря Михайла Даниловича дванадцяти років», «Сказання про князя Ставре Годиновича», «Сказання про Іллю Муромця, Солов'я-розбійника і Идолище», «Повість про князя Володимира Київському, про богатирів київських, і про Михайла Потоці Івановича, і про царя Кащее Залати Арди »та інші, які зараз ми спостерігаємо у вигляді мультфільмів про богатирів (про Альошу Поповича та Тугарине).

Відміну від інших жаров

Як було сказано вище, головна відмінність - відносна достовірність. Друга відмінність - структура (вони складаються з строф у 8 рядків, і в них застосовуються формули). Епічні формули - це ті словосполучення чи цілі строфи, які є "майданчиком" для вибудовування сюжетної лінії твору. Приклади формул:

  • «Добрий молодець»;
  • «Мати-сира земля»;
  • «Славний Київ-град»;
  • «Володар мужів Агамемнон»;
  • «Зевс - тучегонитель».

» » Що таке епос?