Що таке ринкова економіка?

Фото - Що таке ринкова економіка?

Вже понад двадцять років наша країна живе в умовах ринкової економіки. Колись за часів СРСР економіка була плановою, тому ціни на товари і продуті харчування встановлювалися державою, приватної власності не було, тому окремі особистості не могли диктувати ціни на що-небудь, на відміну від сьогоднішнього часу, коли підприємець встановлює свої ціни.
Що таке ринкова економіка в нашій країні

 Це спосіб надання послуг і товарів. Кожен з учасників ринкової економіки сам відповідає за свій вибір: покупець, купуючи товари, підприємець - встановлюючи ціни і виробляючи свій продукт. Звичайно, ці ціни повинні бути конкурентоспроможними, а товар -Добре якості, інакше покупець знайде щось більш вигідне для себе. Виходить, що ринкова економіка - це постійна боротьба за споживача. Також під економікою можна мати на увазі якусь свободу, хоча й цю «вільну» економіку необхідно регулювати. Зараз це робить частково держава. Судова влада, законодавча влада і виконавча (податки, пільги, збори) регулюють її, що б вона вписувалася в деякі рамки держави. Тобто держава могла функціонувати: пенсійна система, наприклад, або центр зайнятості. Але ринкова економіка сама диктує структуру розподілу наданих послуг і товарів для споживача від постачальника. Ми самі можемо застосувати це правило до свого життя. Наприклад, ми йдемо в магазин за покупками: нас ніхто не змушує йти саме в якийсь певний магазин, ми йдемо в якій хочемо і купуємо ми що хочемо, з величезного вибору наданому нам товару. Підприємці та постачальники можуть тільки нас заманити купити той чи інший продукт за допомогою реклами, зацікавивши в унікальності або вигідності, але ми здійснюємо покупку самі, вибираючи відповідну ціну і якість товару. Зазвичай саме так відбувається купівля-продаж в умовах ринкової економіки.

Принципи ринкової економіки

 • вільне підприємництво;
 • устанавліваніе власної цінової політики;
 • корективу цін ринковими відносинами;
 • відносини за домовленістю між усіма учасниками ринку;
 • мінімальне втручання держави в ринкову економіку;
 • отримання прибутку підприємцями та іншими учасниками ринкової економіки.

Як визначити ринкову економіку

 • вільна конкурентоспроможність;
 • існування багатьох форм володінням майном (державне, приватне, общинне, колективне володіння);
 • самостійність і повна відповідальність виробника послуги чи товару перед державою і споживачем;
 • вибір сировини залишається нав'язаним;
 • прибуток ставати капіталом і осідає в руках буржуазії в країні;
 • рівномірний розподіл благ між учасниками ринку;
 • ринок орієнтується на споживача.

Властивості цієї економіки

 • держава не впливає на ціноутворення;
 • обмеження впливу держави.

Функції ринкової економіки

 • функція регулююча (регулювання господарства, коливання цін: зростання цін завжди підвищує виробництво і навпаки, спад купівельної спроможності - зменшує виробництво товарів і послуг);
 • функція інформаційна (це те, що ми звикли називати рекламою: виробник продукту сам інформує нас про свій товар або послугу, допомагаючи нам зробити вибір);
 • функція посередника;
 • функція ціноутворення;
 • функція стимулювання споживання.

Проблеми ринкової економіки 


На жаль, незважаючи на багато переваг цієї економіки, вона має і низкою недоліків - ринкова економіка беззахисна від натиску монополістів, і цим конкуренція ставати не вільною, багато підприємців стають банкрутами. Для підтримки неадекватно великих цін, монополісти, навмисне скорочують виробництво товарів (наприклад, картриджі в принтерах або батареї для ноутбуків, медична техніка). Ринкова економіка не має на увазі виробництва соціальний товарів (наприклад, у нас в країні, немає дешевих памперсів). У гонитві за прибутком страждають не відносяться до учасників ринку суб'єкти: забруднення води, повітря, грунту, вирубка лісу, браконьєрство. Ринкова економіка не в змозі виправляти свої помилки: тільки при втручанні держави можливі позитивні результати. Але це відбувається вкрай рідко. Ринкова економіка не може бути справедливою і надати як-небудь гарантії учасникам ринку, а це справляє соціальне розподіл в суспільстві. Сучасність ринкової економіки в тому, що існує дуже велика розподіл між доходами багатих і бідних. Дванадцять років тому тільки двадцять відсотків людей споживали більше вісімдесяти п'яти відсотків всіх товарів і послуг у світі, а бідні всього трохи більше одного відсотка. Ще дуже важко розв'язувана проблема ринкової економіки - це «зарплата в конвертах» та ухил від сплати податків, що веде до ослаблення будь-якої держави. Так само варто зауважити, що ринкова економіка експлуатує людини без надання йому гідної оплати. Це відбувається через те, що вона сама створює робочі місця і встановлює заробітну відплату. Особливо гостро це проглядається в Росії та Україні. І саме внаслідок цього, зараз такий високий рівень безробіття і бідності в багатьох країнах.

Висновки

Ось ми вам і розкрили сутність ринкової економіки: розповіли, що вона дає споживачеві позитивного, і що несе негативного в собі. Тепер вам вирішувати самим, добре це чи погано жити у світі, де править ринкова економіка. 


» » Що таке ринкова економіка?