Скільки квітів у веселки?

Фото - Скільки квітів у веселки?


Якщо ви поставите питання будь зустрічному людині про те, скільки кольорів у веселки, він, не замислюючись, з ходу відповість вам, що веселка має сім кольорів. Звідки ж узявся цей райдужний семиколірний спектр?

Це є якраз той самий рідкісний випадок, коли джерело прекрасно відомий. Роджер Бекон ще в далекому 1267 пояснював веселку як переломлення сонячного світла в дощових краплях. Однак проаналізувати світло зміг тільки Ісаак Ньютон, ломлячи промені крізь призму.

Чому ми знаємо з дитинства, що у веселки сім кольорів? Та по набила оскому дитячої лічилці-запоминалки, в якій йдуть кольори веселки по порядку. Ось вона: "Кожному (червоний) мисливцеві (помаранчевий) бажано (жовтий) знати (зелений), де (блакитний) сидить (синій) фазан (фіолетовий)". У сучасній інтерпретації вона звучить так: "Кожному оформлювачеві бажано знати, де скачується Фотошоп". Були ще й середньовічні лічилки. Наприклад: "Як одного разу Жак-дзвонар головою зламав ліхтар".

Сприйняття райдужних кольорів в чому залежить, як не дивно, від культури конкретного народу в конкретний історичний період. Російські люди стверджують, що веселка семиколірний. Американці з англійцями будуть доводити вам, що у веселці всього шість кольорів, так як у них синій і блакитний кольори позначаються одним словом. А немає слова, значить, немає і кольору. У австралійських аборигенів їх Райдужний Змій мав також шість кольорів, стільки ж і у конголезьких племен, у яких веселка асоціювалася з шістьма зміями. Деяким африканським племенам веселка взагалі видається з двома кольорами - світлим і темним. Великий давньогрецький філософ Аристотель виділяв всього лише три кольори - червоний, зелений і фіолетовий. Інші кольори він вважав похідними від цих трьох основних.

Колірне сприйняття залежить від мислення народу. Мислення ґрунтується на культурі, а культура залежить від мови. І виходить, що питання "веселкового спектру" має під собою більше філологічну основу, ніж фізичну і біологічну.


» » Скільки квітів у веселки?