Чому гарасим втопив муму?

Фото - Чому Герасим втопив Муму?


Розповідь Івана Сергійовича Тургенєва "Муму", написаний в 1852 році, розповідає про життя глухонімого двірника Герасима, який знаходиться в служінні у старої пані. У Герасима була кохана (прачка Тетяна) і собачка Муму. Читач відчуває, як прив'язався Герасим до собаки Муму, яку колись врятував, не дав їй потонути. Жодна мати не могла б так подбати про дитину, як Герасим дбав про Муму. Собаки в той час вважалися охоронцями двору, тварини сприймалися по-іншому, і жалості до них не могло виникнути. Ні в кого, крім Герасима. Але стара пані наказала йому втопити Муму за те, що та гавкає ночами. Герасим не міг ослухатися наказу, втопив Муму, але повернувся в село. Що він міг відчувати, чому Герасим утопив Муму, чому не повернувся в село з собакою? Душа людини - загадка.

Кріпосний Герасим жив у барині і був зобов'язаний виконувати всі її накази. Кріпацтво принижувало селян, панувала безкарність поміщиків. Чому він не міг не послухатися? Герасим тільки в самому кінці зрозумів, наскільки залежним робить його прихильність. Бариня поступово відбирала все, що було дорого Герасиму. Вона забрала в нього кохану село, але ж він - селянин, справжній селянин. Не залишила йому звичну й улюблену роботу. Кохану жінку Герасима, Тетяну, видала заміж за п'яницю Капітона. Тетяна завжди погоджувалася з панею, сміренніца. І навіть його радість, собачку Муму, яку Герасим ростив, вона наказала втопити. Барині був важливий тільки свій спокій, вона думала лише про себе. Як кріпак, Герасим не посмів не послухатися стару бариню, не міг не виконати її наказ. Чи то це була рабська психологія, чи то пережитки кріпацтва. Хтось говорить про православному запереченні душі у тварин.

Герасим втратив все, що йому було дорого. В кінці розповіді автор пише, що Герасим більше ніколи не заводив собак, ніколи так і не одружився. Він зрозумів, що любов, прихильність робить його вразливим, залежним. Тепер йому були дарма закони кріпацтва, йому більше нічого було втрачати. Не могли йому придумати більшого покарання, ніж він вже пережив. Герасим пішов у село, висловивши свій протест щодо господині-самодури. Не міг він залишити Муму і боятися, що її знову викрадуть, відвезуть далеко, не міг Герасим віддати ворогам на муки улюблене істота. Ось чому Герасим утопив Муму. Він знаходився в капкані своєї любові, поки у нього була в душі тепла прихильність до Муму.


» » Чому гарасим втопив муму?