Як визначити відмінювання дієслова?

Фото - Як визначити відмінювання дієслова?


У сучасній школі визначення дієвідміни дієслова є однією з найзаплутаніших тим при вивченні морфології сучасної російської мови. Часом навіть відмінники, які дуже грамотно пишуть, не можуть з першого разу визначити, до якого дієвідміні відноситься дієслово "мати" або "хотіти". Крім цього, правильне визначення дієвідміни дієслова дозволяє без помилок писати особисті закінчення дієслів. До того ж, як відомо, в кожному правилі зустрічаються свої винятки, і чим їх більше, тим швидше можна заплутатися. Як визначити відмінювання дієслова?

Російський дієслово має два дієвідміни, які умовно називають "перше" і "друге". Найпростішим способом визначення дієвідміни дієслова є розмежування дієслівних форм по закінченню. Простіше кажучи, якщо дієслово у третій особі множини має закінчення:

  • -ут (-ють) - це дієслово першої дієвідміни;
  • -ат (-ят) - це дієслово другої дієвідміни.

Але якби всі правила в російській мові були настільки простими! На щастя, існує ряд способів, що допомагають точно визначити відмінювання дієслова:

  1. Якщо при зміні дієслова на його закінчення падає наголос, то, щоб визначити відмінювання дієслова, потрібно користуватися єдиним правилом, описаним нами вище. Тобто дієслова першої дієвідміни матимуть на кінці -ут (-ють) ("кличуть", "співають", "ллють", "бережуть", "цвітуть"), а дієслова другої дієвідміни -ат (-ят) ("сплять "," висять "," горять "," сидять "," лежать ").
  2. Якщо при зміні дієслова на його закінчення не падає наголос, то, щоб визначити відмінювання дієслова, треба знайти форму інфінітива цього дієслова: тобто, якщо дієслово в безособовій формі буде закінчуватися на-ить, то перед нами дієслово другої дієвідміни (наприклад, "ходити "," мочити "," ловити "," солити "). До виключень належать слова: голити, стелити, зибіться і грунтуватися (це дієслова першої дієвідміни).
  3. Якщо при зміні дієслова на його закінчення не падає наголос, а у формі інфінітива дієслово закінчується на -еть і на-ать, то перед нами дієслово першої дієвідміни. До виключень в даному правилі відносяться наступні дієслова: дивитися, бачити, залежатиме, терпіти, ненавидіти, вертіти, образити, чути, дихати, тримати, гнати (це дієслова другої дієвідміни).

У російській мові також існують і Правопис дієслова, зміна форм яких відбувається за двома відмінюванні одночасно. До них відносяться дієслова "хотіти", "бігти", "видніється", "шанувати".


» » Як визначити відмінювання дієслова?