Як зробити труть?

Фото - Як зробити труть?


Багатьом наша розповідь про те, як зробити труть здасться, м'яко кажучи, дещо незвичним. Деякі й зовсім не зрозуміють, про що йдеться, адже в наш час вже і сірники стають архаїзмом, що вже говорити про такі екзотичні способи добування вогню, як за допомогою кресала, про яке молодь знає хіба що зі знаменитої однойменної дитячої казки Ганса Христіана Андерсена . Але на хвилі популярності жанру фентезі та повального захоплення рольовими іграми та історичними реконструкціями, рада як зробити труть може стати в нагоді шанувальникам хоббітів, вікінгів та інших героїчних персонажів.

Що ж таке труть і навіщо він потрібен? Все досить просто. Раніше, в ті часи, коли сірники ще не винайшли, вогонь добували, б'ючи кресалом по кременю. Від удару висікали цілий сніп іскор, але вони були занадто слабкими, щоб відразу запалити гілки в багатті або вугілля в печі. Ось тут і потрібен був труть - ідеально висушений, легко займистий волокнистий матеріал органічного походження. Це могли бути хвойні голки, сухий мох, волокна льону або бавовняна вата, але кращим трутом завжди вважався спеціальним чином приготовлений і оброблений продукт, одержуваний з гриба - трутовика, тому так і названого.

Для виготовлення такого трута треба насамперед відправитися в ліс і знайти там великий гриб-трутовик (найкраще березовий), зрізати його з дерева, очистити ножем від верхньої жорсткої кірки і деревної кори на місці зростання. Усередині ви побачите оксамитовий губчастий шар, чимось схожий на замшу. Саме він нам і потрібен! Нарізаємо цю замшу невеликими пластинками і переходимо до наступного етапу.


Нам буде потрібно деревна зола. Якщо її немає, то доведеться розвести багаття, дочекатися поки прогорить і зібрати золу. Тому, як ви розумієте, всі ці маніпуляції доречніше проводити на природі. Ну, ось зола зібрана в старе відро, запалено новий багаття, тепер саме час долити у відро трохи води, укласти туди грибні пластини і поставити все це варитися години на три-чотири. Води постарайтеся налити трохи менше - золяная кашка повинна бути досить густа.

Коли вариво буде готове, обережно знімаємо його з вогню, витягуємо труть і легкими ударами дерев'яного молотка або простий гладкою палички відбиваємо пластинки в тонкі коржі. Потім, не віджимаючи, викладаємо труть на просушку на свіжому повітрі. Як тільки він підсохне, починаємо ретельно розминати його руками, щоб повернути йому схожість з м'якою замшею. Тепер саме час провести контроль якості нашого трута. Ті шматочки, які після розминки залишилися жорсткими, безжально відкидаємо в сторону, нам потрібні тільки м'які і оксамитові. Досушувати добірний труть остаточно, до абсолютної сухості, ще раз ретельно розминаємо і милуємося отриманим результатом. Можна приступити до ходових випробувань, перевірити наскільки легко він ловить іскру і як підтримує горіння. Якщо все вдалося на славу, прибираємо його в герметичну коробочку-трутніцу, і можемо вчити початківців ролевиков тому, як зробити труть самому.


» » Як зробити труть?