Правила цитат

Фото - Правила цитат

У російській мові існують певні правила цитати і її оформлення, використання яких допоможе вам грамотно вставити цитату в будь-який текст. Цитування є невід'ємною частиною написання рефератів, курсових і дипломних робіт, статей і текстів. Цитати надають статті закінченість, лаконічність і певний статус, оскільки підвищується довіра до автора за рахунок цитування відомих людей. Однак багато хто задається питанням про те, як оформляти цитати правильно, а також куди в тексті і як вставити цитату.

Давайте розглянемо основні правила оформлення цитат у російській мові.
Правила цитат в російській мові

 1. Найголовніше правило оформлення цитати полягає в наступному: цитата повинна відтворювати цитований текст з 100% точністю! Відхилення від тексту, вставки або виключення будь-яких частин тексту неприпустимі.
 2. Те ж саме стосується і розділових знаків - вони повинні відповідати тим, що поставлені в тексті. Коли цитованого тексту немає під рукою (наприклад, при здачі іспиту), необхідно розставити відповідні розділові знаки згідно пунктуаційних правилами російської мови.
 3. Цитата повинна бути доречна, обґрунтована конкретними цілями автора.
 4. Коли ви пропускаєте деякі слова з уривків, на місці цього пропуску слід ставити три крапки. При цьому не варто забувати, що три крапки не повинно спотворювати сенсу фрази, так як таке порушення є грубою помилкою цитування як такого. Якщо в цитаті відсутні перші слова, то необхідно після лапок поставити три крапки і починати цитату з маленької літери.
 5. Початковий сенс - головний критерій цитує. Коли цитата відноситься до одного предмету, а її застосовують при описі іншого, значення, яке надав автор цитаті, спотворюється.
 6. Якщо цитата додається в текст твору, то можливий варіант використання непрямої мови, яка дозволить передати точну фразу цитованого (наприклад, героя книги). Наприклад: "Я знаю в житті тільки два дійсні нещастя: каяття совісті і хвороба", - говорить князь Андрій П'єру. Князь Андрій каже П'єру, що знає в житті "тільки два дійсні нещастя: каяття совісті і хвороба".
 7. Неприпустимо переказувати поетичний текст своїми словами.

Як виділити цитату графічно?

 1. Самий основний спосіб - лапки.
 2. Курсив або менший розмір шрифту цитати в порівнянні з основним текстом.
 3. Окреме місце для цитати на сторінці (посередині, збоку).

Оформлення виділень всередині цитати

Незалежно від того, чи належать виділення автору цитованого тексту або вони є ініціативою цитує, до них також пред'являються суворі вимоги.

Якщо виділення належать автору цитованого тексту, то рекомендується зберігати їх у тій же формі, в якій вони представлені в джерелі. Авторські виділення в більшості випадків не обмовляються.

Якщо виділення належать цитує, то вони обумовлюються. Коментар полягає в дужки.

Епіграф

Окремо варто розглянути епіграф - цитату, яка поміщається в початок твори чи окремої частини для додання якогось образу, сенсу, духу твору або вираження думки автора. Дотепне вислів, що використовується як епіграф, називається «мотто».

Вимоги до оформлення епіграфа трохи відрізняються від правил оформлення звичайних цитат:

 • розташовується на правій стороні аркуша;
 • оформляється без лапок;
 • Прізвище та ініціали автора не беруться в дужки;
 • точка після прізвища не ставиться.

Наприклад:

Хто неправильно застебнув

перший ґудзик,

вже не застегнётся як слід.

(Йоганн Вольфганг фон Гете)

Про авторське право

Закон РФ не забороняє цитувати як в оригіналі, так і в перекладі, без згоди автора або виплати винагороди, але вимагає зазначення імені автора, твори, з якого бралася цитата, а також джерела запозичення.

Отже, ми розглянули найважливіші правила оформлення цитат. Щоб швидше запам'ятати їх, читайте більше тієї літератури, в якій наводяться цитати, тоді ви точно будете знати, як писати цитати так, щоб вони вигідно доповнювали ваш власний текст. Удачі!


» » Правила цитат